Limak Şirketler Grubu bünyesindeki Limak Doğu Anadolu Çimento, 14-15-16 Şubat tarihlerinde halka arz için talep toplayacak. Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) 8 Şubat 2024'te onay alan halka arz, şirketin sermayesinin 386 milyon 179 bin 700 TL'den 516 milyon 179 bin 700 TL'ye artırılmasını ve 155 milyon 930 bin TL değerindeki payların satışını kapsıyor. Bu paylar, hem sermaye artırımından kaynaklanan yeni paylar hem de Limak Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ'nin sahip olduğu mevcut payları içeriyor.

Halka Arzın Detayları ve Fiyatlandırma

Halka arz sürecinde, her bir payın satış fiyatı 16,20 TL olarak belirlendi. Halka arz sonrasında şirketin sermayesinin yaklaşık yüzde 30'u borsada işlem görmeye başlayacak. Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da "LMKDC" koduyla işlem görecek olan şirketin halka arzını, Halk Yatırım konsorsiyum liderliğinde gerçekleştirilecek.

Halka Arz Geliriyle Büyüme Planları

Şanlıurfa'da kurulu olan Limak Doğu Anadolu Çimento fabrikası, yılda yaklaşık 2,2 milyon ton çimento ve 1,5 milyon ton klinker üretim kapasitesine sahip. Şirket, halka arzdan elde edilecek gelirin tamamını büyüme planlarına ayırarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki satışlarını artırmayı hedefliyor. Bu stratejik hamle, şirketin bölgesel pazardaki varlığını güçlendirmeyi amaçlıyor.