Financial Times'ın Pazar günkü haberine göre, İsveç merkezli özel sermaye şirketi EQT, cilt bakım ürünleri üreten İsviçreli Galderma'nın halka arz planlarını yeniden hayata geçiriyor. Galderma'nın piyasa değeri, halka arz sırasında yaklaşık 20 milyar dolara ulaşabilir.

İlk Halka Arz İçin İsviçre Hazırlıkları

Haber kaynaklarına dayandırılarak, Galderma'nın 2022'nin ilk yarısında İsviçre borsasında halka arzını gerçekleştirmeyi planladığı bildiriliyor. Bu gelişme, şirketin ve potansiyel yatırımcılarının dikkatini çekiyor.

Yorum Taleplerine Cevap Verilmedi

EQT ve Galderma, konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Reuters'ın geçtiğimiz yıl aldığı bilgilere göre, Galderma'nın sahipleri, finans sektöründeki güven krizinden dolayı halka arzı ertelemişti. Ancak şirket, halka arz planlarını rafa kaldırdıktan sonra özel bir hisse satışıyla 1 milyar dolarlık bir gelir elde etti.

EQT'nin Galderma Yatırımı ve Ortaklar

EQT, Galderma'yı 2019 yılında Nestlé'den, Abu Dabi Yatırım Otoritesi ve BSP Investments gibi büyük ortakların da yer aldığı bir konsorsiyumla birlikte satın almıştı. Bu yatırım, EQT'nin güçlü bir finansal portföy oluşturma stratejisinin bir parçası olarak görülüyor.

Editör: Halit Alptekin