Kuzey Kore savunma bakanlığı, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri'nin gerçekleştirdiği askeri tatbikatları durdurmalarını talep etti. KCNA tarafından Salı günü yayınlanan haberde, bu tatbikatların savaş provası olduğu ve sonuçlarına dair uyarılar yapıldığı belirtildi.

Güney Kore ve ABD'nin Bahar Tatbikatları

Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri orduları, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze tehditlerine karşı tepkilerini geliştirmeyi amaçlayan yıllık bahar tatbikatlarına başladı. Tatbikatlara, geçen yıla kıyasla iki kat daha fazla asker katıldı.

Pyongyang'ın Tepkisi ve Uyarıları

KCNA'nın haberine göre, Pyongyang savunma bakanlığının ismi açıklanmayan bir sözcüsü, tatbikatları "çılgınca, pervasız" olarak nitelendirerek, bunların durdurulmasını talep etti. Sözcü, tatbikatların savunma amaçlı olamayacağını ve Kuzey Kore'yi işgal etme girişimi olduğunu vurguladı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı'nın Yanıtı

Güney Kore savunma bakanlığı, tatbikatların savunma amaçlı olduğunu ve Kuzey Kore'nin provokasyonlarına ve saldırganlığına karşı koymayı hedeflediğini açıkladı. Ayrıca, Kuzey Kore'nin doğrudan provokasyon yapması durumunda güçlü ve ezici bir karşılık verileceği ifade edildi.

Editör: Halit Alptekin