Wall Street Journal'ın geçtiğimiz Cuma günü yayımladığı bir haberde, Amerika Birleşik Devletleri'nin Gazze'de devam eden ateşkes çabalarına rağmen İsrail'e önemli bir silah sevkiyatı planladığı belirtildi. Habere göre, ABD yönetimi, İsrail'e yönelik askeri destek kapsamında bombalar ve diğer silahlar göndermeye hazırlanıyor.

Detaylar ve Maliyet

Önerilen silah paketinin içeriğine dair ayrıntılar, haberi aktaran yetkililere dayandırılarak paylaşıldı. Bu paket, MK-82 bombalarını, KMU-572 Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatları ve FMU-139 bomba fünyelerini içeriyor. Wall Street Journal, söz konusu sevkiyatın mali değerinin "on milyonlarca dolar" civarında olduğunu tahmin ediyor.

Yönetim İncelemesi ve Kongre Bilgilendirmesi

Haberde yer alan bilgilere göre, ABD yönetimi bu silah sevkiyatı teklifini halen değerlendiriyor. Kongre komite liderlerinin, yönetimin transferi onaylamadan önce bilgilendirilmesi gerekiyor. Ayrıca, teklifin detaylarının değişebileceği de ifade ediliyor.

Resmi Açıklama Bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ile İsrail Savunma Kuvvetleri ve Savunma Bakanlığı, Reuters'in bu konudaki yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Geçmişteki Silah Satışları ve Eleştiriler

Biden yönetimi, 2023 Aralık itibarıyla İsrail'e silah satışı konusunda iki kez kongre incelemesini atladığı biliniyor. Ayrıca, Amerikan yapımı silahların sivillerin zarar gördüğü saldırılarda kullanılmasına dair iddialar, yönetimi eleştirilere maruz bıraktı.

Gazze Savaşı: Başlangıç ve Sonuçları

7 Ekim'de başlayan Gazze savaşı, İran destekli Hamas'ın İsrail'e gönderdiği savaşçıların, çoğunluğu sivil olan 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi rehin almasıyla tetiklendi. İsrail'in karşılık olarak gerçekleştirdiği hava ve kara saldırıları, Gazze'nin büyük bölümünü yıkıma uğrattı. Filistin sağlık yetkililerinin raporlarına göre, çatışmalarda 28.775 kişi hayatını kaybetti ve 2 milyondan fazla insan evsiz kaldı.

Editör: Halit Alptekin