ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin süreç, Kongre'deki inceleme ve itiraz aşamasını dün itibarıyla tamamladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 26 Ocak'ta Kongre'ye sunduğu resmi bildirim sonrasında başlayan 15 günlük süreç, Kentucky Senatörü Rand Paul'ün itirazı dışında herhangi bir engelle karşılaşmadı. Paul'ün itirazı Senato Dış İlişkiler Komitesine havale edildi, ancak burada herhangi bir işlem gerçekleştirilmedi.

Satış Sürecinde Engel Kalmadı

ABD yönetiminin resmi bildiriminin ardından Kongre'deki 15 günlük süre ABD saatiyle dün gece sona erdi. Böylece, ABD Silah İhracat Kontrol Yasası (AECA) uyarınca satış sürecinin ilgili kurumlar arasında başlamasına yönelik herhangi bir engel kalmadı. AECA yasasına göre, NATO üyesi ülkeler için belirlenen süre 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler için ise 30 gün olarak tanımlanıyor.

ABD Kongresinden Türkiye'ye Destek

Hem Senato hem de Temsilciler Meclisinin dış ilişkiler komiteleri, 26 Ocak'ta yapılan bildirimin aynı günü Türkiye'ye F-16 satışına onay verdiklerini açıklamıştı. Türkiye, ABD'den 40 adet yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve mevcut 79 uçağın modernizasyonu için kit talep etmişti. Geçtiğimiz yıl, bazı Kongre üyelerinin F-16 satışını şartlara bağlayan ek maddeler, ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından çıkarılmıştı. 

Editör: Halit Alptekin