Küresel piyasalar, ABD'de istihdam raporu başta olmak üzere yoğun bir veri takvimine odaklanmış durumda. Yurt içinde ise enflasyon verileri yatırımcıların dikkatini çekiyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine yılın ilk yarısında başlayabileceği yönündeki beklentiler, Fed yetkililerinin temkinli açıklamaları ile birlikte belirsizliklerin devam etmesine neden oluyor.

ABD ve Euro Bölgesi'ndeki Makroekonomik Veriler

Analistler, ABD'de açıklanacak makroekonomik verilerin, Fed'in gelecekteki adımlarına dair ipuçları sunabileceğini ifade ediyor. Özellikle Fed Başkanı Jerome Powell'ın hafta içinde Kongre'de yapacağı açıklamalar, yatırımcılar için önem arz ediyor. Fed'in "bekle ve gör" stratejisi devam ederken, bankanın verilere göre hareket etmesi ve yetkililerin haftalık açıklamaları bekleniyor.

Piyasa Fiyatlamaları ve Enflasyon Göstergeleri

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in ilk faiz indirimine gitme ihtimali artarken, enflasyon baskılarının yavaşlaması ve imalat sektöründeki zayıflık, ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil faizlerinin düşüşüne neden oldu. Altın fiyatları ve dolar endeksi bu gelişmeler ışığında hareket ediyor.

Petrol Fiyatları ve Orta Doğu'daki Gelişmeler

Orta Doğu'daki jeopolitik riskler ve OPEC+'ın arz kesinti kararları, petrol fiyatlarını yukarı yönlü desteklemeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı, Kasım 2023'ten bu yana en güçlü günlük kapanışını gerçekleştirirken, yatırımcılar bu gelişmeleri yakından takip ediyor.

Kripto Para Piyasalarındaki Hareketlilik

Kripto para piyasalarında Bitcoin'in fiyatı, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına olan talep, Bitcoin'in fiyatının Kasım 2021'den bu yana en yüksek seviyelere ulaşmasına katkı sağladı.

Avrupa ve Asya Piyasalarındaki Gelişmeler

Avrupa borsaları ve Asya pay piyasalarındaki seyir, yatırımcılar için farklı dinamikleri barındırıyor. ECB'nin faiz kararı ve Christine Lagarde'ın açıklamaları, Euro Bölgesi için kritik önem taşıyor. Japonya ve Çin'deki ekonomik veriler de piyasaların odağında.

Editör: Halit Alptekin