Küresel hisseler, Çarşamba günü ABD bölgesel bankalarındaki sorunlar ve Çin piyasaları hakkındaki şüphelere rağmen bir yıldan uzun süredir görülmemiş en yüksek seviyelere ulaştı. Doların gerilemesi, hisse senetlerinin değer kazanmasına destek oldu.

Tahvil Piyasalarında Durum ve Fed Yorumları

Tahvil piyasaları, ABD Federal Rezerv yetkililerinin para politikası üzerine yaptığı yorumlar sonucunda agresif satışların ardından soluklandı. Fed yetkililerinin açıklamaları, faiz politikası beklentilerini büyük ölçüde değiştirmedi.

 MSCI Endeksindeki Artış ve Çin Piyasaları

MSCI Tüm Dünya endeksi, %0,1 artışla Ocak 2023'ten beri en yüksek seviyeye ulaştı. Çin blue chip'lerindeki %5 oranındaki artış, bu yükselişi destekledi. Çin düzenleyicileri, hisse senedi piyasalarını desteklemek için açığa satışları sınırlama ve devlet yatırımcılarının hisse alım planlarını genişletme kararı aldı.

Avrupa ve ABD Piyasalarındaki Son Durum

Avrupa piyasaları, tüketici tercihlerindeki artış ve ilaç şirketlerinin hisselerindeki düşüşle dengelendi. ABD'de ise S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri düşüş gösterdi. Bankacılık sektörü, Moody's'in New York Community Bancorp'un notunu düşürmesiyle endişe yarattı.

Fed Başkanlarının Açıklamaları ve Faiz İndirimleri

Fed Başkanları Loretta Mester ve Neel Kashkari, enflasyonda ilerleme kaydedildiğini ancak politikanın gevşetilmesinden önce daha çok iş yapılması gerektiğini belirtti. Fed Philadelphia Başkanı Patrick Harker, ekonomik yumuşak iniş konusunda iyimserdi.