Petrol devi BP'nin beklenenden iyi kazanç raporu ve Çin'in finans piyasalarına yönelik yeni teşvik planları, Avrupa borsalarını Salı günü yükselişe geçirdi. Söz konusu gelişmeler, yatırımcıların moralini yükselterek piyasalara pozitif bir etki yaptı.

Pan-Avrupa STOXX 600 Endeksinde Gözle Görülür Artış

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, Çin devlet fonunun piyasayı dengeleme çabalarını artırması ve Asya hisse senetlerindeki %1,3'lük artışın etkisiyle, GMT 08:09 itibarıyla %0,5 değer kazandı. Asya piyasalarındaki bu olumlu hareketler, Avrupa borsalarında iyimserliği tetikleyen temel unsurlar arasında yer aldı.

BP'nin Dördüncü Çeyrekteki Başarısı Hisseleri Yükseltiyor

Londra borsasında işlem gören BP, dördüncü çeyrekte 3 milyar dolarlık kazanç açıklayarak tahminleri geride bıraktı ve hisse geri alım programını hızlandırdı. Şirketin hisseleri, bu haberle %5,3 oranında artış gösterdi. BP'nin bu başarılı performansı, Avrupa'nın petrol ve doğalgaz sektör endeksinin %1,7 artarak sektördeki kazanımlara öncülük etmesine katkı sağladı.

UBS'nin Dördüncü Çeyrek Sonuçları ve Credit Suisse Entegrasyon Planları

İsviçre bankası UBS, dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ve rakibi Credit Suisse ile entegrasyonun ilk aşamasını tamamladığını duyurdu. Ancak, bu açıklamalar UBS hisselerinin %2,7 düşmesine neden oldu.

Alman DAX Endeksi ve Infineon'un Gelir Tahminindeki Düşüş

Alman DAX endeksini etkileyen Infineon, endüstri genelinde yaşanan zayıf talebin ilk çeyrek gelirine olumsuz etkisi sebebiyle yıl boyunca gelir tahminlerini düşürdü. Söz konusu gelişme, çip üreticisinin hisselerinde %1,9 oranında bir değer kaybına yol açtı.

MorphoSys AG ve Novartis İş Birliği

MorphoSys AG, Novartis AG ile kanser tedavisi üzerine çalışacaklarını duyurdu. Pazartesi günü yapılan açıklamada, Novartis'in geliştirici şirketi 2,7 milyar euro (2,9 milyar dolar) karşılığında satın alacağı belirtildi. MorphoSys hisseleri, bu anlaşmanın ardından %36'lık bir artışla %15,4 yükseldi.

Editör: Halit Alptekin