Küresel borsa endeksleri Salı günü nispeten stabil seyrederek çok az değişiklik gösterdi. Aynı zamanda, ABD Hazine tahvili getirileri, yatırımcıların Federal Rezerv'in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine dair işaretler aramasıyla gerileme yaşadı.

Çin Borsasında Değer Kazancı ve Pekin'in Piyasa Hamleleri

iShares Çin büyük borsa yatırım fonu ve Golden Dragon Çin endeksi, Pekin'in piyasayı destekleme çabaları sayesinde önemli oranlarda değer kazandı. Çin hükümetinin piyasa stabilizasyonuna yönelik adımları, Çin hisse senetlerine destek oldu.

ABD Doları ve Fed'in Faiz Oranlarına Yönelik Beklentiler

ABD doları bir miktar zayıflasa da, son dönemdeki güçlü ekonomik veriler ve Fed'in şahin tutumu sayesinde yaklaşık üç ayın en yüksek seviyelerine yakın kaldı. Yatırımcılar, Fed'in faiz indirimine ilişkin beklentilerini Mart'tan Mayıs'a erteledi.

Wall Street'te Şirket Sonuçları ve Eli Lilly'nin Hisse Performansı

Wall Street yatırımcıları, ABD şirketlerinin üç aylık sonuçlarını ve tahminlerini değerlendirdi. Eli Lilly'nin hisseleri, 2024 kar tahminlerinin beklentilerin üzerinde olmasıyla yükseldi.

Küresel Hisseler ve Tahvil Getirilerindeki Durum

MSCI dünya hisse senedi endeksi ve Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan MSCI endeksi değer kazandı. Avrupa'nın STOXX 600 endeksi de artış gösterdi. Gösterge 10 yıllık tahvillerin getirileri, gün içinde düşüş yaşadı.

Döviz Piyasalarında Doların Seyri

Dolar, yen karşısında değer kaybetti ve euro karşısında yatay bir seyir izledi. Dolar endeksi de düşüş yaşadı.

Çin Hisselerindeki Büyük Yükseliş ve Hükümetin Piyasa Müdahalesi

Çin hisseleri, hükümetin piyasaya müdahale hamleleri sonrasında büyük bir yükseliş yaşadı. Hang Seng Endeksi, altı aydan bu yana en büyük günlük artışını kaydetti. Çin hükümeti, piyasadaki kayıpları durdurma çabalarını artırdı.

Enerji ve Altın Fiyatlarındaki Gelişmeler

ABD ham petrolü ve Brent ham petrolü fiyatlarında artış yaşandı. Altın fiyatları da değer kazandı.

Editör: Halit Alptekin