Yatırımcılar, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri merkez bankalarının izleyeceği politikaları yakından değerlendiriyor. Bu durum, sterlinin ABD doları karşısında değer kazanmasına yol açtı. Salı günü, sterlin bir önceki gün yaşadığı sert düşüşün ardından toparlanmaya başladı.

Sterlin Düşük Seviyeden Yükselişe Geçti

Sterlin, Pazartesi günü, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları ve ABD ekonomisine dair güçlü verilerin dolara desteği ile Aralık ortasından beri en düşük seviyeye geriledi. GBP/USD paritesi, 13 Aralık'tan bu yana görülen en düşük seviye olan 1,25175 doları takiben, %0,1'lik bir artışla 1,2550 dolar seviyesine yükseldi.

Uzmanlar BoE'nin Temkinli Tavrını Değerlendiriyor

Uzmanlar, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) para politikasını gevşetme konusunda Federal Reserve kadar aceleci olmadığını vurguluyor. Uzmanlar, sterlinin 1,25 dolar civarında istikrar kazanmasını bekliyorlar.

BoE ve Fed'in Faiz Politikaları Piyasaları Etkiliyor

Yatırımcılar, Cuma günü BoE'nin olası erken faiz indirimlerine dair bahislerini azalttı. ABD'nin güçlü istihdam verileri ve BoE Baş Ekonomisti Huw Pill'in ilk faiz indiriminin "hala uzakta" olduğuna dair yorumları, altın getirilerinde yükselişe sebep oldu. Pill, parasal genişlemenin zamanlamasının önemli olduğunu belirtti.

Sterlin Euro Karşısında Değer Kazandı

Sterlin, euro karşısında %0,16'lık bir artış göstererek, bir euro 85,54 peni değerine ulaştı. ING'nin İngiltere araştırmaları bölge başkanı Chris Turner, BoE'nin Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) kıyasla daha agresif faiz indirimleri yapacağına dair bir beklenti içinde olduklarını ifade etti.

İngiltere Ekonomisi ve Sterlin Üzerine Beklentiler

Turner, Mart ayında İngiltere bütçesinin sterlin üzerindeki etkilerini değerlendireceklerini belirtti. Ayrıca, piyasanın İngiltere'nin ikinci çeyreğindeki enflasyon düşüşüne ve sterlinin bu duruma tepkisine odaklanacağını ekledi. Maliye Bakanı Jeremy Hunt'ın ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla vergi kesintileri yapabileceği yönünde haberler bulunuyor.

Editör: Halit Alptekin