Borsa İstanbul'un yeni haftada 11.000 puanı aşarak rekor kırdığı günlerde, Bank of America (BofA) dikkat çeken alım satımlar gerçekleştirdi. BIST 100 endeksi, yüzde 0,2’ye yakın kayıpla 10.870 puan seviyelerinde işlem görüyor.

BofA'nın Satış Hareketleri

Endeksin 11.088 puanla yeni bir rekor kırdığı haftada, satıcı baskısının arttığı görüldü. ABD'li yatırım bankası BofA, bu süreçte bazı hisselerde önemli satışlar yaptı. En çok satış yaptığı hisse senedi ise Akbank (AKBNK) oldu. BofA, Akbank hisselerinden 565 milyon TL'lik satış gerçekleştirdi. AKBNK hissesi, 70 TL’yi aşarak tarihi zirvesine ulaştıktan sonra yüzde 1,7’ye yakın kayıpla 66 TL seviyesine geriledi.

Diğer Satışlar

BofA'nın en çok satış yaptığı diğer hisseler arasında 189 milyon TL ile Türk Hava Yolları (THYAO), 151 milyon TL ile Tüpraş (TUPRS) ve 116 milyon TL ile İş Bankası (ISCTR) bulunuyor. Bu satışlar, borsadaki satıcı baskısının önemli bir göstergesi oldu.

Alım Hareketleri

Öte yandan, BofA’nın dikkat çeken alımları da oldu. Yatırım bankası, özellikle Beşiktaş (BJKAS) hisselerinde büyük alımlar yaptı. BJKAS hissesi, 32,78 TL ile tavan fiyatta işlem görüyor. Diğer alım yaptığı hisseler ise şöyle:

  • Ereğli Demir Çelik (EREGL) 124,14 milyon TL
  • Astor Enerji (ASTOR) 86,21 milyon TL
  • Kardemir D (KRDMD) 55,57 milyon TL
  • Ford Otosan (FROTO) 29,41 milyon TL

Borsa İstanbul'un Performansı

Borsa İstanbul, yeni haftada önemli bir ivme kazanarak 11.000 puanı aşan bir performans sergiledi. Bu rekor seviyeye rağmen bazı hisse senetlerinde satış baskısının artması, piyasadaki volatilitenin bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Editör: Halit Alptekin