Kurban Bayramı öncesi tatlı tezgahlarında yoğunluk artarken, tatlı imalathaneleri siparişleri yetiştirmek için tam kapasite çalışıyor. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, bu bayramda 5 bin ton baklava satışı öngördüklerini açıkladı.

Baklava Talebinde Düşüş

Mehmet Yıldırım, talebin sıcak hava ve yüksek fiyatlar nedeniyle düşmesine rağmen, baklava imalathanelerinde yoğunluğun devam ettiğini belirtti. İmalathanelerin tam kapasite çalışarak siparişleri yetiştirmeye çalıştığını ifade eden Yıldırım, gece gündüz demeden büyük bir çaba sarf ettiklerini söyledi.

En Çok Tercih Edilen Tatlılar

Yıldırım, bayram döneminde en çok talep edilen tatlılar hakkında bilgi verdi. Klasik baklava ve çeşitli baklava türlerinin yanı sıra, sıcak havalar nedeniyle soğuk baklava da oldukça rağbet görüyor. Yıldırım, baklavanın doğru yapıldığında çok sağlıklı bir tatlı olduğunu vurgulayarak, tüketicilere güvenilir firmalardan alışveriş yapmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Günlük Tüketim ve Fiyatlar

Bu bayram döneminde en yoğun günlerin arefe günü ile bayramın birinci ve ikinci günleri olduğunu belirten Yıldırım, Türkiye genelinde toplam 5 bin ton baklava satışı öngördüklerini söyledi. İstanbul'un bu tüketimde yaklaşık 2 bin ton ile önemli bir paya sahip olduğunu ekledi. Yıldırım, baklava fiyatlarının kullanılan hammaddeye göre değişmekle birlikte 300 TL ile 1000 TL arasında olduğunu belirtti.

Editör: Halit Alptekin