Türkiye Bankalar Birliği'nden alınan son verilere göre, bireysel kredi ve kredi kartı borçlarından kaynaklanan yasal takip sayıları, 2024 yılının ilk çeyreğinde önemli bir artış gösterdi.

Mart 2024 itibarıyla, yasal takibe intikal eden kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artışla 465 bin kişiye ulaştı.

2024 Yılının İlk Üç Ayında Yasal Takibe Düşenlerin Sayısı Arttı

2024 yılının Ocak-Mart döneminde, bireysel kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe düşen kişi sayısı 323 bin iken; bireysel kredi borcu nedeniyle yasal takibe alınan kişi sayısı 275 bin oldu. Bu veriler, bireysel borçlulukta ciddi bir yükselişi işaret ediyor.

Yatırımcılara müjde! TLREF'e endeksli 4 yıl vadeli tahviller! Yatırımcılara müjde! TLREF'e endeksli 4 yıl vadeli tahviller!

Bireysel Kredi Bakiyelerindeki Artış Dikkat Çekici

Risk Merkezi tarafından sağlanan bilgilere göre, Mart 2024 itibarıyla tasfiye olunacak alacaklar, bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde, bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 66 artarak 60 milyar TL'ye ulaştı.

Bu artış, bireysel borçlanma eğilimlerindeki değişimleri ve ekonomik baskıların altında yatan faktörleri gözler önüne seriyor.

Editör: Merve Öney