19 Mayıs'ın 105. yıl dönümü coşku ile kutlanıyor! 19 Mayıs'ın 105. yıl dönümü coşku ile kutlanıyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri raporuna göre, yurt dışında yerleşik yatırımcılar son haftalarda Türk varlıklarına artan bir ilgi gösteriyor.

Özellikle Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelmiş durumda.

Son Altı Haftanın Yatırım Bilançosu

Yurt dışında yerleşik kişiler, 3 Mayıs haftasında 761,1 milyon dolarlık DİBS alımı yaparken, aynı hafta içerisinde 309,1 milyon dolarlık hisse senedi ve 52,1 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senedi (ŞBS) satın aldılar.

Bu alımlarla birlikte, son altı haftada yabancı yatırımcıların DİBS alımı toplamda 1 milyar 715,8 milyon dolara ulaştı. Bu rakam, Aralık ayından bu yana gözlemlenen en yüksek yabancı yatırımcı hareketliliğini işaret ediyor.

Yatırımcı Stoklarındaki Artış

26 Nisan itibarıyla 37 milyar 717,4 milyon dolar olan yurt dışında yerleşiklerin hisse senedi stoku, 3 Mayıs'ta 39 milyar 534,8 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde, DİBS stoku 3 milyar 114,6 milyon dolardan 3 milyar 927,3 milyon dolara; ŞBS stokları ise 158,1 milyon dolardan 211 milyon dolara çıktı. Bu artış, 24 Aralık 2021'den bu yana yabancıların DİBS ve ŞBS stoklarının en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Haftalık Alımların Önemi

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen alımlar, 8 Aralık haftasından bu yana ilk kez yabancı alımlarının haftalık bazda 1 milyar doları aşmasına işaret etti.

Bu durum, Türkiye'nin küresel yatırımcılar arasında artan bir ilgiyle karşılandığını ve yatırım fırsatları açısından önemli bir destinasyon haline geldiğini gösteriyor.

Editör: Merve Öney