Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 2024 yıl sonu için enflasyon tahmininin yüzde 36'dan yüzde 38'e güncellendiğini duyuran Karahan, 2025 yıl sonu tahmininin ise yüzde 14 olarak sabit kaldığını belirtti.
Enflasyon Tahminlerinde Yeni Güncelleme

Başkan Karahan, "Enflasyon Raporu 2024-I" başlıklı sunumunda, enflasyonun 2024 yılı sonunda yüzde 38,00 seviyesine ulaşacağını, ardından 2025 yılı sonunda yüzde 14,00 seviyesine düşeceğini öngördüklerini ifade etti. Daha önceki tahminler ise 2024 yıl sonu için yüzde 36,0 olarak belirlenmişti.

Fiyat İstikrarına Vurgu ve Para Politikası

Karahan, "Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, güçlü bir parasal sıkılaşma politikası uygulamaktayız," diyerek, fiyat istikrarına olan bağlılıklarını vurguladı. Ayrıca, fiyatlamaları ve enflasyon beklentilerini yakından takip ettiklerini belirterek, sıkı para politikası duruşunun devam edeceğini bildirdi.
Fatih Karahan

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yeniden devrede! Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yeniden devrede!

Küresel ve Yurt İçi Ekonomik Değerlendirmeler

Karahan, küresel ve yurt içi ekonomik görünüm üzerine değerlendirmelerde bulunarak, jeopolitik gelişmeler ve sıkı para politikalarının küresel ekonomik faaliyetler üzerindeki etkilerini ele aldı. Küresel finansal koşulların büyümeyi baskıladığına işaret eden Karahan, ABD ekonomisinin büyüme görünümünün diğer gelişmiş ülkelerden olumlu yönde ayrıştığını dile getirdi.

Enflasyon ve Parasal Sıkılaştırma Üzerine Detaylı Analizler

Karahan, hizmet enflasyonu ve jeopolitik gelişmelerin enflasyondaki düşüşü yavaşlattığını ifade ederek, gelişmekte olan ekonomilerdeki manşet enflasyonun bazı ülkelerde hedeflere yakın, diğerlerinde ise hedefin üzerinde kaldığını açıkladı. Ayrıca, gelişmiş ekonomilerde manşet enflasyonun yatay bir seyir izlediğini ve çekirdek enflasyonun düşmeye devam ettiğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin