Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, köprü geçiş ücretlerine ve otoyollara yapılan zamların ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, "Köprü ve otoyollardaki son fiyat artışlarının yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan ile sınırlı olacağını öngörüyoruz" dedi. Bu değerlendirmede, taşımacılık maliyetleri kaynaklı tüm dolaylı etkilerin de dahil olduğu belirtildi.

Enflasyon Hedefi ve Mali Disiplin

TCMB faizi sabit tutunca, Dolar/TL yükselişe geçti! TCMB faizi sabit tutunca, Dolar/TL yükselişe geçti!

Bakan Şimşek, yıl sonu enflasyon hedefine ulaşmada kararlı olduklarını vurgulayarak, mali disiplini güçlendirmek için alınan kararlarda dezenflasyon hedefinin göz önünde bulundurulduğunu belirtti. "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi" kapsamında atılacak adımlarla maliye politikasının enflasyonla mücadeleye desteğinin artarak devam edeceğini ifade etti.

Maliye Politikasının Rolü

Bakan Şimşek, maliye politikasının enflasyonla mücadelede önemli bir rol oynadığını belirterek, "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi" ve diğer adımlarla mali disiplini güçlendirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bu adımların, enflasyonla mücadelede etkin sonuçlar doğurması bekleniyor.

Editör: Merve Öney