Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyonla mücadelede henüz kat edilmesi gereken mesafeler olduğunu belirtti. Karahan, talepte dengelenme işaretlerinin başladığını ancak enflasyonu düşürmek için sıkı para politikasının devam edeceğini vurguladı.

Dezenflasyon Hedefi

Reuters'a yaptığı açıklamada Karahan, "Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz" dedi. Ayrıca, "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" diyerek, enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Haziran Verileri ve Piyasa Beklentileri

Mayıs ayında yüzde 75,45 ile zirveye ulaşan enflasyon, Haziran ayında yıllık bazda düşüş gösterdi. TÜFE, Haziran ayında yıllık yüzde 71,60'a gerilerken, aylık fiyat artışı yüzde 2'nin altına indi. Bloomberg HT'nin haberine göre Karahan, "Talepte dengelenme belirtileri ortaya çıkıyor" ifadesini kullandı ve bunun fiyatlara yansımaya başladığını gözlemlediklerini belirtti. Ancak tek bir veri üzerinden çıkarım yapmanın sağlıklı olmadığını vurguladı.

Yıl Sonu Enflasyon Hedefi

TCMB, yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 38 olarak belirledi. Piyasa beklentisi ise yüzde 42 civarında seyrediyor.

Editör: Halit Alptekin