İstanbul'un kentsel dönüşüm projeleri için önemli bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, yapım yardımı için verilecek hibe ve kredi destekleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hibe ve Kredi Destekleri Detayları

Yayımlanan karara göre, İstanbul'da kentsel dönüşüm gerçekleştirecek hak sahipleri, bir konut için maksimum 700 bin lira hibe, aynı miktarda kredi desteği alabilecekler. İş yerleri için ise 350 bin lira hibe ve kredi desteği sağlanacak.

Desteklerin Kapsam ve Şartları

Riskli yapılarda gerçekleştirilecek projelerde, yeni inşaatların bağımsız bölüm sayısı veya inşaat alanı, mevcut yapıların bir buçuk katını geçmemesi gerekiyor. Bu sınırlamalar, hibe ve kredi desteğinin etkin kullanımını sağlamak amacıyla getirildi.

Faizsiz ve Uzun Vadeli Kredi İmkanı

Kredi geri ödemeleri, ilk 12 ay faizsiz olacak ve en fazla 120 ayda tamamlanacak. Kredi alacak kişilerin gelir ve kredi puanı gibi faktörler, kredi verilirken göz önünde bulundurulmayacak.

Kiracılara Yönelik Destek

Kentsel dönüşüm projelerinde yer alacak kiracılara, bir kereye mahsus ve karşılıksız 100 bin lira tahliye desteği verilecek. Bu destek, kiracıların süreçten olumsuz etkilenmemeleri için tasarlandı.

Çevre Bakanı'ndan "Yarısı Bizden" Kampanyası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bu destek paketini "Yarısı Bizden" kampanyası olarak duyurdu. Bakan, toplamda 1,5 milyon TL destekle İstanbul'un kentsel dönüşüm sürecinin hızlanacağını ifade etti.

Editör: Halit Alptekin