Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan bilgilere göre, İstanbul, kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatında Türkiye'nin 80 ilini geride bırakarak, 1,3 milyar dolarlık bir rekor kırdı. Bu rakam, ülkenin toplam kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatının yarısından fazlasını oluşturuyor.

Sektördeki İhracat Artışı Dikkat Çekiyor

Ocak ayında, Türkiye genelinde kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artışla 2,3 milyar dolara yükseldi. İstanbul, bu alanda yüzde 55,5'lik bir payla öne çıkıyor.

İstanbul'u Takip Eden Diğer İller

Kocaeli, İzmir ve Ankara da kimyevi maddeler ihracatında önemli artışlar kaydederek, İstanbul'u takip etti. Bu iller, toplamda 100 milyon doları aşan bir ihracat hacmine ulaştı.

Hollanda'ya İhracatta Liderlik

Ocak ayında, sektör en fazla ihracatı 148,1 milyon dolarla Hollanda'ya gerçekleştirdi. ABD, İtalya, Romanya ve İspanya da en fazla ihracat yapılan diğer ülkeler arasında yer aldı.

Kimya Plastikleri ve Mamulleri İhracatında Zirvede

Sektörün alt mal grupları incelendiğinde, kimya plastikleri ve mamulleri 676,6 milyon dolarla en fazla dış satımı gerçekleştiren grup oldu. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler, anorganik kimyasallar, kauçuk, kauçuk eşya ve uçucu yağlar, kozmetikler de önemli ihracat kalemleri arasında yer aldı.

Editör: Halit Alptekin