İstanbul merkezli yapılan operasyonlarda, 'kara para aklama' suçlamasıyla Dilan Polat ve eşi Engin Polat tutuklanmıştı. Bu soruşturma kapsamında 15 sosyal medya fenomenine yurt dışı yasağı getirildi.

Soruşturmanın Detayları ve Yürütülen İşlemler

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, 24 şüpheliden 16'sı tutuklandı. Soruşturma, "Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet" gerekçesiyle devam ediyor.

Sosyal Medya Fenomenlerine Yurt Dışı Yasağı

Dilan Polat'ın 2019'daki "Şampiyonlar Ligi" paylaşımındaki 15 sosyal medya fenomenine yurt dışı yasağı uygulandı. Fenomenler arasında Eylül Öztürk, Feyzanur Başar ve diğerleri bulunuyor.

Öz Çifti ve Altınok Ailesine de Yasağın Uygulanması

Ayrı bir soruşturmada yer alan Özlem Altınok Öz, eşi Tayyar Taylan Öz ve Özlem Öz'ün annesi Hayriye Altınok'a da yurt dışı yasağı getirildi.

Operasyon ve Şüphelilerin Tutuklanması

1 Kasım'da İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonlarda Polat çifti dahil 24 şüpheli gözaltına alındı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan ön incelemede, 200 milyon liralık şüpheli para transferi tespit edildi.