ABD ve İsrail'in Gazze'ye ilişkin altı günlük "insani ara" bugün sona eriyor. BM, İsrail'in saldırılarını genişletme ve yoğunlaştırma planlarına karşı endişe dile getirirken, ateşkesin uzatılmasını talep ediyor. İsrail basını, "insani ara"nın birkaç gün daha uzatılabileceğini bildiriyor.

BM ve NATO'nun Çatışmaya İlişkin Endişeleri

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Gazze'de insan hakları ve insani gerekçelerle ateşkesin uzatılmasını istedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise bölgedeki çatışmanın genişlemesini istemediklerini belirtti.

İnsani Yardım Çalışmaları ve Çatışmalar

Gazze'nin kuzeyine insani yardım malzemesi yüklü 31 tır gönderildi. İsrail ve Hamas, birbirlerini "insani ara"yı ihlal etmekle suçluyor. Hamas, Gazze'ye yönelik saldırıları kınamak için geniş çaplı gösteriler çağrısında bulundu.

Medya ve İnsani Haklar İhlalleri

İsrail, Gazze'deki medya ofisleri ve hastaneleri de kuşattı. Filistinli gazetecilerin tutuklanması ve İsrail askerlerinin hastaneleri basması, uluslararası toplumda endişe yaratıyor.

İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası

İsrail ile Hamas arasında esir takası mutabakatı kapsamında, Gazze'den İsrailli esirlerin serbest bırakılması ve Filistinli esirlerin takası gerçekleştirildi. Katar, arabuluculuk çalışmaları sonucu "insani ara"nın iki gün daha uzatıldığını açıkladı.