Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bu hafta öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesi, yargısal süreçlerin hızlandırılması ve kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin önemli düzenlemeleri ele alacak. Yoğun bir mesai haftası TBMM'yi bekliyor.

Öğretmenlere Yönelik Şiddetin Önlenmesi

Genel Kurul'da, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak. Düzenleme ile tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret ve saldırı gibi suçlarda cezalar %50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve bu suçlar doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak. Ayrıca, Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmen adayları atamadan önce burada eğitim alacak.

9. Yargı Paketi

Yeni haftada, komisyonların gündemi de oldukça yoğun. Adalet Komisyonu, 9. Yargı Paketi'ni görüşmek üzere toplanacak. Teklifte, hakaret suçlarına ilişkin yeni düzenlemeler yer alıyor. Sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle hakaret suçu ön ödeme kapsamına alınacak. Yalnızca hukuk fakültesi mezunları uzlaştırmacı olabilecek ve ara buluculuk için avukatlık mesleğinde en az 5 yıllık kıdem şartı aranacak.

Kamuda Tasarruf Düzenlemesi

Kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Teklifle, tasarruf tedbirlerini izleme, denetim ve raporlama yetkisi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na verilecek. Tasarruf tedbirlerine uymayan personele yaptırım yolu açılacak. Ayrıca, deprem bölgesindeki illerde nüfus kaybının hizmete yansımaması için adımlar atılacak.

Editör: Halit Alptekin