Japonya Başbakanı Fumio Kishida, yeni yılın başında meydana gelen ve büyük yıkıma yol açan depremden etkilenen bölgelere "kesintisiz" destek sağlanacağını açıkladı. Ancak, kar ve donun şiddetini artırması kurtarma ve yardım çalışmalarını zorlaştırıyor.

Depremde Kayıplar ve Hasar Durumu 
erel basının raporlarına göre, bu felakette şu ana kadar en az 126 kişi hayatını kaybetti. Noto Yarımadası'nda etkili olan kötü hava şartları, 7,6 büyüklüğündeki depremin merkez üssüne yakın bölgelerde yaşayanların zorluklarını artırdı. 30 binden fazla insan evlerini terk etmek zorunda kalırken, on binlerce konut ve iş yerinde elektrik kesintileri yaşandı.

 Hava Şartlarının Etkisi
Bölgede halen en az 222 kişi kayıp durumda ve gece boyunca daha fazla kar yağışı ve şiddetli yağmur bekleniyor. NHK tarafından yayınlanan görüntülerde, inşaat kamyonlarının heyelan sonucu gömülen evleri ortaya çıkarmak için yoğun çaba sarf ettiği görülüyor.

Başbakan Kishida, NHK programında yaptığı açıklamada, enkaz altında kalanların kurtarılması ve izole edilen bölgelere müdahalenin en yüksek öncelik olduğunu belirtti. Ayrıca, hükümetin yeniden inşa çalışmaları için 4,74 milyar yen (32,77 milyon dolar) ayıracağını duyurdu.

Olağanüstü Hal İlan Edildi
Ishikawa Eyaleti valisi, Noto Yarımadası da dahil olmak üzere, bölgede olağanüstü hal ilan etti ve depremi "eşi benzeri görülmemiş bir felaket" olarak nitelendirdi. Wajima şehrinde, yakıt ikmali yavaş yavaş normale dönerken, benzin istasyonlarında uzun araç kuyrukları oluştu.