Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bugün önemli bir gündem maddesiyle toplanacak. İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin katılım protokolü, Genel Kurul'un bugünkü oturumunda ele alınacak. TRT'nin haberine göre, Genel Kurul'da yapılacak görüşmelerin ardından, söz konusu protokol milletvekillerinin oylarına sunulacak.

Dışişleri Komisyonu'ndan Geçen Protokol
İsveç'in NATO üyeliği ile ilgili protokol, ilk olarak 16 Kasım'da TBMM Dışişleri Komisyonu'nun gündemine gelmişti. Protokol, 26 Aralık'ta Komisyon tarafından kabul edilmişti. Bu gelişme, İsveç'in NATO'ya katılım sürecinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Siyasi Partilerin Tavrı ve Beklentiler
Mart 2023'te Finlandiya'nın NATO'ya katılımı için yapılan oylamada, hiçbir siyasi parti grubu 'hayır' oyu kullanmamıştı. AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP, Finlandiya'nın üyeliğine onay vermiş; HDP, TİP, BBP, DEVA, DP ve ZP ise oylamaya katılmamıştı. İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün de TBMM'de kabul edilmesi genel olarak bekleniyor.

İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin Tutumu
İYİ Parti ve Saadet Partisi, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda İsveç'in NATO'ya üyeliği için 'hayır' oyu kullanmıştı. Ancak, bu iki partinin Genel Kurul'daki sandalye sayısının, protokolün reddedilmesi için yeterli olmadığı belirtiliyor.