Türkiye sermaye piyasalarında, Borsa İstanbul’a kote olmak için sıraya giren şirketlerin sayısı artıyor. Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuruda bulunan ve onay bekleyen şirket sayısı 60’a ulaştı. Bu yılın ilk halka arzları için Borsa İstanbul'da zil çalarken, izin alan şirketler talep toplama sürecinde bulunuyor.

En Fazla Başvuru Gıda Sektöründen

SPK'ya başvuran 60 şirket arasında gıda sektörü ağırlık kazanıyor. Başvuran şirketler arasında 10 gıda, 7 enerji ve demir-çelik ile teknoloji sektörlerinden 5'er şirket bulunuyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kategorisinden sadece bir şirketin halka arz için listede yer alması dikkat çekiyor.

Son 5 Yılda Halka Arzda Artış Eğilimi

2021'den bu yana Borsa İstanbul'daki halka arzlarda yükseliş eğilimi sürüyor. Geçen 5 yılda toplamda 160 şirket halka arz yoluyla Borsa İstanbul'da yerini aldı. 2023 yılında rekor kıran halka arzlar, 54 şirketle gerçekleşti.

Halka Arzda Yeniden Canlanacak Heyecan

A1 Portfoy Yönetim A.Ş.’nin Portföy Yönetim Müdürü Mustafa Keskintürk, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada piyasanın toparlanmasıyla halka arzlara olan ilginin yeniden artacağını belirtti. Keskintürk, “Piyasa koşullarının düzelmesiyle halka arzların yeniden başlaması, eski heyecanın yakalanması için önemli bir adım olacak ve yatırımcı güveni tazelenecek” dedi.

Borsada Yatırımcı Sayısında Büyük Artış

Son haftalarda başlayan halka arzlara paralel olarak borsadaki yatırımcı sayısında da önemli bir yükseliş kaydedildi. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre; bir haftada yatırımcı sayısı 530 bin kişi artarak 7 milyon 730 bine çıktı. Pay senedi değeri ise 11,9 trilyon liradan 12,11 trilyon liraya yükseldi.

Editör: Halit Alptekin