Ticaret Bakanlığı, 2024 yılının Ocak ayında Türkiye'de 45 ilin ihracatının arttığını duyurdu. Yaşanan gelişme, Türkiye'nin ihracata dayalı büyüme modeline ve son 13 çeyrekte kesintisiz büyüyen ekonomisine önemli bir katkı olarak değerlendiriliyor. Bakanlık, faaliyet gösterilen yerler esas alınarak derlenen verilere göre, bu illerin ihracatında gözle görülür bir artış yaşandığını bildirdi.

İstanbul Liderliğini Koruyor, Mersin Dikkat Çekiyor

İstanbul, Ocak ayında yıllık bazda yüzde 0,3'lük bir azalışa rağmen, toplam 4,3 milyar dolarlık ihracatla birinci sırada yer almayı sürdürdü. Öte yandan, Mersin'in 212 milyon dolarlık artışla ihracatta en fazla yükselişi kaydeden il olması dikkatleri çekti.

İlk Beş Sıradaki İller ve İhracat Rakamları

Ocak ayında, İstanbul'u 2 milyar 504 milyon dolarla ve yüzde 5,7'lik artışla Kocaeli takip etti. İzmir, yüzde 1,3'lük artış ve 1 milyar 851 milyon dolarlık ihracatla üçüncü sırada yer aldı. Bursa, yüzde 0,4 artış ve 1 milyar 275 milyon dolarla dördüncü olurken, Mersin ise yüzde 31,2'lik muazzam bir artışla ve 891 milyon dolarlık ihracatla beşinci sıradaki yerini aldı.

Diğer İllerin Başarılı Performansı

Mersin'i, 135 milyon dolarlık ihracat artışıyla Kocaeli izledi. Hatay 125 milyon dolarla üçüncü, Yalova 89 milyon dolarla dördüncü ve Çorum 67 milyon dolarla beşinci sıraya yerleşti. Bu illerin ihracat performansı, Türkiye'nin ekonomik büyümesine ve dış ticaret dengesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Editör: Halit Alptekin