Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşan ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna'nın Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına izin verecek yeni bir planı tartışacaklarını açıkladı.

Putin'in Türkiye Ziyareti 

Putin'in 12 Şubat'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret, Ukrayna'yı işgal ettiği Şubat 2022'den bu yana bir NATO üyesi ülkeye ilk resmi ziyareti olacak. Hakan Fidan, bu zirvede iki liderin, Ukrayna tahılının küresel pazarlara ulaştırılması için alternatif yöntemler üzerinde duracaklarını belirtti.

Karadeniz Tahıl İhracatı Anlaşmasının Yeniden Canlandırılması Gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile gerçekleştireceği görüşmede, daha önce Rusya'nın çekildiği Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasına alternatif bir çözüm bulunması konusunu gündeme taşıyacak. Daha önceki tahıl anlaşması, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenle ihraç edilmesini sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin öncülüğünde yapılmıştı.

Ukrayna, anlaşmanın yeniden canlandırılması için görüşmelerin devam ettiğini duyururken, Rusya bu ihtimali reddediyor.

 

Hakan Fidan, bazı gemilerin Karadeniz üzerinden Ukrayna tahılını başarılı bir şekilde taşıdığını ve yeni bir mekanizma ile bu sürecin daha net hale getirilmesini hedeflediklerini ifade etti.