Eski ABD Başkanı Donald Trump, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde zafer elde etmesi durumunda, Çin'e yeniden gümrük vergisi uygulama niyetini açıkladı. Fox News'da yayınlanan bir röportajda Trump, ABD'nin Çin ile olan ticaret dengesizliğini düzeltmek için bu adımın gerekli olduğunu belirtti.

Trump'ın Gümrük Vergisi Planları ve Ticaret Politikaları

Trump'ın potansiyel olarak Çin mallarına %60 gümrük vergisi uygulama düşüncesine dair sorulara yanıt veren eski başkan, vergi oranlarının daha da yüksek olabileceğini ifade etti. Trump'ın başkanlığı sırasında 2018 ve 2019 yıllarında başlatılan ticaret savaşında Çin mallarına yüz milyarlarca dolar değerinde gümrük vergileri uygulanmıştı.

Donald Trump, Çin ile yeni bir ticaret savaşına girişeceği iddiasını reddederek, Çin ile ilişkilerinin başarılı olduğunu ve Çin lideri Xi Jinping ile iyi bir arkadaşlık kurduğunu dile getirdi.

Biden Yönetiminin Mevcut Ticaret Politikaları

Mevcut Başkan Joe Biden, gümrük vergilerini sürdürürken, güvenlik endişeleri nedeniyle ileri teknoloji ürünleri üzerinde yeni kısıtlamalar getirdi. ABD Ticaret Temsilcisi, bu tarifeleri gözden geçiriyor.