ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumda, Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, karşı karşıya oldukları tek tehlikenin enflasyon olmadığını belirtti. Powell'ın yarıyıl sunumu kamuoyuna açıklandı.

Ekonomik Büyüme ve İş Gücü Piyasası

Powell, ABD ekonomisinin sağlam hızla büyümeye devam ettiğini ve geçen yılın ikinci yarısındaki ekonomik büyümenin ardından bu yılın ilk yarısında yavaşlama görüldüğünü söyledi. İş gücü piyasasının güçlü, ancak aşırı ısınmamış olduğunu vurgulayan Powell, işsizlik oranının hala düşük seviyelerde olduğunu ifade etti.

Enflasyon ve Para Politikası

Enflasyonun belirgin şekilde azaldığını ancak hala uzun vadeli hedefin üzerinde kaldığını belirten Powell, geçen yıl temmuz ayından beri politika faizini %5,25-5,50 aralığında tuttuklarını ve kısıtlayıcı para politikasının enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya yardımcı olduğunu söyledi. Powell, enflasyonun %2 hedefine doğru sürdürülebilir şekilde hareket ettiğine dair daha fazla güven kazanana kadar faiz oranını düşürmenin uygun olmayacağını belirtti.

Politika Kararları ve Riskler

Politika kararlarını toplantıdan toplantıya aldıklarını vurgulayan Powell, politika kısıtlamalarını çok erken veya çok fazla azaltmanın enflasyonda görülen ilerlemeyi durdurabileceğini veya tersine çevirebileceğini belirtti. Ayrıca, politika kısıtlamalarını çok geç veya çok az azaltmanın ekonomik aktiviteyi ve istihdamı gereksiz yere zayıflatabileceğini ifade etti.

Powell, fiyat istikrarını sağlamanın uzun vadede maksimum istihdam ve istikrarlı fiyatlar elde etmek için olmazsa olmaz olduğunu belirtti ve senatörlerin sorularını yanıtlarken bir sonraki politika hamlesinin faiz artışı olmasının pek olası görünmediğini ekledi.

Editör: Merve Öney