İspanya'nın beş bölgesi, bayram sezonunda grip ve Kovid-19 vakalarındaki artışa yanıt olarak sağlık tesislerinde yüz maskesi kullanımını yeniden zorunlu hale getiriyor. Valensiya bölgesi, bu kararı alırken, 26 Aralık ile 1 Ocak arasındaki enfeksiyon oranlarının 100.000 kişi başına 1.501 vaka olarak bildirilmesi dikkat çekiciydi. Castilla-La Mancha'nın ardından bu, ülkedeki en yüksek ikinci vaka yüküydü.

Valensiya'dan Yeni Yönergeler

Valensiya'daki sağlık yetkilileri, semptom gösteren kişilere, tıp uzmanlarına ve bekleme odalarındaki aile ile arkadaşlara maske kullanmaları talimatı verdi. Ayrıca, bu kuralın sağlık durumu hassas kişilerin bulunduğu diğer alanlara da uygulanabileceği belirtildi.

Diğer Bölgelerin Yaklaşımları

Katalonya ve Aragon bölgeleri de sağlık merkezlerinde maske kullanımını zorunlu kıldı. Aragon, özellikle kapalı alanlarda olmak üzere, halka açık yerlerde maske kullanımını şiddetle tavsiye etti. Murcia ve Galiçya da benzer adımlar atarak, maske kullanımını zorunlu hale getirdi veya tavsiye etti.

Avrupa'daki Durum ve İspanya'nın Yaklaşımı

İspanya, COVID-19 salgını sonrasında yüz maskesi zorunluluğunu kaldıran son Avrupa ülkelerinden biri oldu. Halka, geçen yılın Şubat ayına kadar toplu taşıma araçlarında, Temmuz ayına kadar ise sağlık merkezleri ve eczanelerde maske takmaları önerildi.

Epidemiyolojik Rapor ve Hastalıkların Yayılımı

III. Carlos Üniversitesi Sağlık Enstitüsü'nün raporuna göre, grip, COVID-19 ve RSV, topluluklarda yaygın bir şekilde yayılıyor. Grip en yaygın olanı ve özellikle bebekler ile yaşlılar için hastaneye yatış riski taşıyor.

Sağlık Merkezlerindeki Durum ve Artan Vaka Sayıları

Aralık ayının son haftasında, birinci basamak sağlık merkezlerine akut solunum yolu hastalığı nedeniyle başvuran kişi sayısı 100.000 kişi başına 953 vakaya ulaştı. Bu rakam, bir önceki haftaya göre artış gösterdi; hastaneye yatış oranları da geçen yıla göre daha hızlı yükseldi.

Ulusal Çağrı ve Sağlık Bakanının Eylemleri

İspanya Pratisyen Hekimler Birliği, sağlık merkezlerinde maske kullanımının ülke genelinde zorunlu hale getirilmesini talep etti. Sağlık bakanı, bölgesel sağlık yetkilileriyle bir toplantı yapacak ve yerel basına göre, önümüzdeki hafta ülke genelinde zorunlu kurallar getirilmesi önerilecek.