Birleşmiş Milletler'in gıda ajansı, Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) yürüttüğü çalışmalar sonucunda, küresel gıda fiyatlarında önemli bir düşüş yaşandığını açıkladı. Ajansın verilerine göre, dünya fiyat endeksi 2023 yılını 2022'ye kıyasla yaklaşık %10 daha düşük bir seviyede tamamladı. Aralık ayı değerleri, bir önceki aya göre daha da azalarak, küresel gıda fiyatları enflasyonu konusundaki endişeleri hafifletti.

Aylık ve Yıllık Değerlendirmeler

FAO'nun endeksi, Aralık ayında ortalama 118,5 puanla Kasım ayına göre %1,5 azaldı. Bu düşüşle birlikte, Aralık 2022'nin %10,1 altında bir performans sergiledi. 2023 yılı genelinde ise endeks, önceki yılın aynı dönemine göre ortalama %13,7 daha düşük bir değerde kaldı. Bu dönemde yalnızca şeker fiyatlarında artış görülürken, Aralık ayında şeker fiyatları Kasım'a göre %16,6'lık bir düşüş yaşadı.

Şeker Fiyatlarındaki Dalgalanma

BM ajansının belirttiğine göre, şeker fiyatlarındaki bu dalgalanma, özellikle Brezilya'daki güçlü üretim artışı ve Hindistan'da etanol üretiminde şeker kamışı kullanımının azalmasından kaynaklandı.

Tahıl Fiyatlarındaki Artış ve Düşüş

FAO'nun tahıl fiyat endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre %1,5 artarak dikkat çekti. Buğday, mısır, pirinç ve arpa fiyatları, ihracatçı ülkelerden gelen sevkiyatların engellenmesi nedeniyle yükseldi. Ancak, 2023 yılının tamamında tahıl fiyatları, özellikle pirinç haricinde, piyasaların iyi tedarik edilmesi nedeniyle 2022 ortalamasının %15,4 altında kaldı.

Bitkisel Yağ ve Et Fiyatlarında Düşüş

Yılın en büyük fiyat düşüşleri bitkisel yağlarda yaşandı. Fiyat endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre %1,4, yılın tamamında ise %32,7 gibi önemli bir düşüş kaydetti. FAO'nun et fiyatı endeksi de Aralık ayında %1,0 ve yıllık bazda %1,8 düşüş gösterdi. Bununla birlikte, Aralık ayı günlük fiyat endeksi aylık %1,6 artış gösterirken, yıllık bazda %16,1 düşüş yaşandı.