Hindistan Donanması, Cuma günü Umman Denizi'nde kaçırılan Liberya bandıralı bir gemiye yardım etmek üzere harekete geçtiğini açıkladı. Hint Donanması'na ait INS Chennai savaş gemisi, gemiye destek olmak üzere yön değiştirirken, durumun yakından takibi için donanma uçakları da devreye girdi.

Hint haber ajansı ANI tarafından askeri yetkililere dayandırılan bilgilere göre, MV Lila Norfolk adlı gemi, Somali kıyıları yakınlarında kaçırıldı. Gemide en az 15 Hintli mürettebatın bulunduğu ve Hindistan Donanması'nın Perşembe akşamı bu durumdan haberdar edildiği belirtildi.

4 Ocak akşamı, geminin Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları portalına, beş ila altı silahlı kişinin gemiye bindiği yönünde bir mesaj gönderdiği rapor edildi. Bu gelişme üzerine, Hint savaş gemisi INS Chennai'nin rotası değiştirildi ve olay yerine yönlendirildi. Cuma günü donanma uçağının kaçırılan gemi üzerinde uçarak iletişim kurduğu bildirildi.

Hindistan donanması, bölgede artan saldırılar nedeniyle Umman Denizi'ndeki gözetimini artırdı. Bu haftanın başında Kuzey ve Orta Arap Denizi'nde çok sayıda balıkçı gemisi ve diğer ilgi çeken gemiler üzerinde araştırmalar yapıldığı açıklandı.

Savunma Bakanı Rajnath Singh, Hindistan'ın Hint Okyanusu bölgesinde artan güvenlik önlemleri ve gözetim çalışmaları hakkında geçen ay yaptığı açıklamada, "Hindistan, tüm Hint Okyanusu bölgesinde ağ güvenliği sağlayıcısı rolünü üstleniyor. Denizden göklerin yükseklerine kadar bu bölgedeki deniz ticaretinin güvenliğini sağlayacağız." ifadelerini kullandı.