İran Devrim Muhafızları, geçtiğimiz Cumartesi günü Hürmüz Boğazı'nda İsrail ile bağlantılı olduğu iddia edilen Portekiz bayraklı MSC Aries gemisine el koyma eylemini gerçekleştirdi. İran devlet haber ajansı IRNA, bir helikopter aracılığıyla yapılan operasyonla geminin İran sularına çekildiğini duyurdu.

Tepkiler ve Uluslararası Boyut

Gemiyi işleten MSC, el koyma işlemini doğruladı ve mürettebatın güvenliği ile geminin serbest bırakılması için "ilgili makamlarla" iş birliği içinde olduklarını açıkladı. İsrail ve müttefikleri, bu eylemi korsanlık olarak nitelendirirken, İran ise İsrail'in Suriye'deki konsolosluk saldırısına misilleme yapma tehdidinde bulunmuştu.

Bölgesel Güvenlik ve Ticaret Üzerindeki Etkiler

Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık

Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Alireza Tangsiri, Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceklerini söylemişti, bu durum küresel petrol ve gaz tedariki için kritik öneme sahip bu geçişi tehdit ediyor. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden Hasan Alhasan, bu eylemin daha büyük bir tırmanışa yol açmadan gerilimi azaltma niyetini gösterebileceğini belirtti.

Yaşanan olay, İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonlarından bu yana bölgedeki gerginliği artıran bir dizi çatışmanın son halkası olarak kaydedildi. Batı liderliğindeki deniz koalisyonu, Hürmüz Boğazı'nda seyreden gemilere dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Editör: Halit Alptekin