Son dönemlerde kakao fiyatları, arz endişeleriyle birlikte keskin bir yükseliş yaşayarak rekor seviyelere ulaştı. Küresel piyasalarda, kakao fiyatları 2023’e kıyasla üç katına çıkarken, iki hafta önce ton başına ilk kez 10 bin dolar sınırını aştı. Yıl başından bu yana kakao fiyatları yüzde 157 artış gösterdi, bu oran yıllık bazda yüzde 277'ye ulaştı.

Batı Afrika'da Olumsuz Hava Koşulları Hasadı Etkiliyor

Erdoğan: Enflasyonla mücadelede kararlıyız! Erdoğan: Enflasyonla mücadelede kararlıyız!

Kakao üretiminin merkezi olan Batı Afrika ülkeleri, özellikle Fildişi Sahili ve Gana, aşırı yağışlar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle düşük hasat seviyeleri yaşıyor Bu durum, kakao arzında önemli kısıtlamalara yol açıyor ve fiyatları yukarı yönlü tetikliyor.

Çikolata Üreticileri Üzerindeki Maliyet Baskısı

Artan kakao fiyatları, çikolata gibi kakao kullanılan ürünlerin üreticileri üzerinde maliyet baskısını artırıyor. Belçika Kraliyet Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Derneği Danışmanı Mieke Callebaut, üretim maliyetlerindeki artışın sektör üzerindeki etkilerini değerlendirerek, kakao çekirdeği üretiminin iki ana üretici ülkede beklenenin çok altında gerçekleştiğini ifade etti. Callebaut, olumsuz hava koşullarının kakao meyvesinde hastalıklara neden olduğunu ve bu durumun üretimi daha da zorlaştırdığını belirtti.

Kakao fiyatlarındaki bu keskin yükseliş, 12 Nisan tarihli son işlem gününde yüzde 4,5 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Editör: Halit Alptekin