Türkiye genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerini aşmaya devam ediyor. Marmara, Ege ve İç Anadolu'nun kuzeybatısında yer alan kesimler dışında, çoğu bölgede yağış bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün en son yaptığı değerlendirmelere göre, yurt genelinin kuzey ve iç kesimleri parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak. Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Adıyaman ve Gaziantep'in batısı ile Kars ve Ardahan çevreleri lokal sağanak ve aralıklarla gök gürültülü sağanak yağışlarına sahne olacak.

CVK’dan büyük yatırım! Üretim kapasitesi 5 kat artacak CVK’dan büyük yatırım! Üretim kapasitesi 5 kat artacak

Hafta Sonu ve Yeni Hafta Sıcaklık Tahminleri

Hafta sonuna doğru, en yüksek sıcaklık değerleri Ankara'da 22, Diyarbakır ve İstanbul'da 23, İzmir'de 27, Samsun'da 18, Adana'da 26, Antalya'da 29, Trabzon'da ise 15 derece civarında olacak. Yeni haftanın başından itibaren sıcaklıkların artış göstermesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Murat Acar, gelecek hafta boyunca mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkların devam edeceğini ve önemli bir yağış beklenmediğini belirtti.

Kıyı Ege ve Akdeniz'de Sıcaklık Artışı

Kıyı Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıcaklıklar mevsim normallerini geçecek ve önümüzdeki beş gün boyunca Ankara, İstanbul ve İzmir'de yağış öngörülmüyor. İstanbul ve İzmir'de sıcaklıkların mevsim normallerini aşması beklenirken, Ankara'da Çarşamba günü maksimum gün içi sıcaklıklarının 28 dereceye ulaşması öngörülüyor.

Orman Yangınlarına Karşı Uyarı

Artan sıcaklıklarla birlikte, özellikle Muğla, Aydın ve Antalya çevrelerinde mevsim normallerinin 7-8 derece üzerine çıkması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yağışsız geçecek hafta boyunca orman yangınları konusunda vatandaşları uyarıyor ve dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Editör: Halit Alptekin