Ekonomi yönetimi, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli bir adım olarak, IBAN üzerinden gerçekleştirilen ödemelere odaklanıyor. Vergi müfettişleri, kredi kartı ödemelerini kabul etmeyip, ödemeleri sadece IBAN ile almaya yönlendiren işletmelere ceza uygulamaya hazırlanıyor.

Kredi Kartı İşlemleri ve Vergilendirme

Merkez Bankası faiz kararını 23 Mayıs'ta açıklayacak! Merkez Bankası faiz kararını 23 Mayıs'ta açıklayacak!

Kredi kartı işlemleri üzerinden yapılan satışların Maliye Bakanlığı'na bildirilmesi zorunlu olup, bu ödemeler KDV ile gelir ve kurumlar vergisi yönünden de kayıt altına alınıyor. Ancak bazı işletmelerin, vergi kaçırma amacıyla IBAN ile ödeme talep ettiği belirlendi.

Stok Sorunu Olmayan Sektörlerde Durum

Özellikle stok sorunu olmayan hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren küçük esnafların müşterileri IBAN ile ödemeye yönlendirdiği ve bu durumun vergi kaçakçılığı ile ilişkilendirildiği ifade ediliyor. Bu yöntemle vergi kaçıranların sayısının yüksek olduğu vurgulanıyor.

Vergi Denetim Kurulu Eylemleri

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, kazanç ve harcamaları uyumlu olmayan kişileri mercek altına alıyor. Lüks yaşantısı olan ancak bunu gelirleriyle destekleyemeyen kişilere yönelik denetimlerin artırılması planlanıyor, bu sayede ekonomik şeffaflığın güçlendirilmesi ve vergi kaybının engellenmesi amaçlanıyor.

Editör: Halit Alptekin