İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın bulunduğu helikopterin dağlık arazide kaza yaptığını açıkladı. Helikopter, zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde düştü. Reisi ve Abdullahiyan, kazada hayatını kaybetti.

Kaza Detayları ve Arama Kurtarma Çalışmaları

Azerbaycan'dan kalkan helikopterde, Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim ve Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti bulunuyordu. Helikopter, Doğu Azerbaycan'daki dağlık arazide düştü. Kaza sonrası İranlı yetkililer, Reisi ve Abdullahiyan'ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Türkiye'nin Arama Kurtarma Desteği

İran'ın talebi üzerine Türkiye, arama çalışmaları için Akıncı TİHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter gönderdi. Akıncı TİHA, dağlık bölgede görev yaparak helikopter enkazının olabileceği bir ısı kaynağı tespit etti. Bu koordinatlar İran makamlarına iletildi ve bölgeye onlarca arama ekibi sevk edildi.

Zorlu Şartlar ve Enkazın Bulunması

Ekipler, zorlu hava ve coğrafi koşullar nedeniyle helikopter enkazına ulaşmakta güçlük çekti. Sonunda helikopter tamamen yanmış halde bulundu. İranlı yetkililer, Reisi ve Abdullahiyan'ın helikopter kazasında yaşamlarını yitirdiğini doğruladı. Reisi ve beraberindeki heyet, Azerbaycan'da katıldıkları baraj açılışından dönüyordu.

Editör: Halit Alptekin