İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin kaza geçirdiğini duyurdu. Helikopterde İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın da bulunduğu iddia ediliyor. Yardım ekipleri kötü hava koşulları nedeniyle bölgeye ulaşmakta zorluk çekiyor.

Helikopter Kazası: İlk Bilgiler

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin, Doğu Azerbaycan vilayetinin Culfa şehri yakınlarında kaza yaptığı bildirildi. Reuters’ın haberine göre, helikopter sert bir iniş gerçekleştirdi. Olay yerinin başkent Tahran'a 600 kilometre mesafede olduğu belirtildi.

Yetkililerin Açıklamaları

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, arama-kurtarma ekiplerinin kötü hava koşulları nedeniyle kaza yerine ulaşmakta zorlandığını açıkladı. Doğu Azerbaycan Valiliği, henüz ölü veya yaralı sayısı hakkında bilgi veremeyeceklerini belirtti.

Üst Düzey Yetkililer de Helikopterdeydi

Helikopterde, Cumhurbaşkanı Reisi ile birlikte üst düzey devlet yetkililerinin de bulunduğu bildiriliyor. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da helikopterde olduğu iddia edildi.

Reisi'nin Helikopteri Azerbaycan'da Kaza Yaptı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, kısa süre önce iki ülke sınırında Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışını gerçekleştirmişti. Aliyev ve Reisi, bu açılış töreni sırasında bir araya gelmişti.

İbrahim Reisi Kimdir?

İranlı muhafazakâr bir politikacı ve hukukçu olan İbrahim Reisi, İran'ın mevcut cumhurbaşkanıdır. 1980'lerde İran İslam Devrimi karşıtı binlerce mahkûmun idam edilmesinde rolü olduğu suçlamalarıyla bilinir. Genç bir savcı olarak yüzlerce siyasi mahkumun infazını denetleyen bir "ölüm komitesinde" yer aldığı iddia edilmektedir.

Reisi'nin Kariyeri ve Seçim Zaferi

1960 doğumlu Reisi, 2014 yılında İran Başsavcısı olarak atanmış, 2021’de ise cumhurbaşkanı seçilmiştir. Reisi’nin cumhurbaşkanlığı, devlet organlarının dini lider Hamaney'in emri altına girmesi olarak yorumlanmıştır.

Editör: Halit Alptekin