Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 5. Ticari Diplomasi Ödülleri Töreni'nde Türkiye ekonomisinin son 13 çeyrekte sürekli büyüdüğünü belirtti. Almanya ve Euro Bölgesi'nin sınırlı büyüme rakamlarına karşın, Türkiye'nin %4,7 büyüme oranıyla dikkat çektiğini vurguladı.

Küresel Ekonomik Durum ve Türkiye'nin Pozisyonu

Bakan Bolat, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzluklara, özellikle jeopolitik gerilimler ve ağır enflasyon dalgasına dikkat çekti. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) verilerine göre, küresel mal ithalatının %6,2 oranında gerilediğini, dünya ticaretinde de %5,6'lık bir düşüş yaşandığını aktardı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) 2022 yılı için %3,3'lük Küresel Büyüme Hızı tahmini de bu durumun bir göstergesi olarak sunuldu.

Türkiye'nin Ekonomik Hedefleri ve Başarıları

Bolat, Türkiye'nin ihracatının 2023'ün 3. çeyreğinde %5,9 arttığını, bu dönemde %4,7'lik bir büyüme kaydettiklerini belirtti. Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında ikinci sırayı koruduğunu ve milli gelir rakamının 1 trilyon 75 milyar doları aştığını ifade etti. Türkiye'nin ihracat ve turizm alanlarında önemli rakamlara ulaştığını, lojistik sektöründe de 100 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne eriştiğini açıkladı.

DEİK'in Rolü ve Yeni Başkanlar

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, 22 başkanın görevini bıraktığını, 66 başkanın görevlerine devam ettiğini ve 11 kadın başkanın olduğunu belirtti. 46 üyenin ilk defa iş konseyi başkanı olduğunu açıkladı. Küresel enflasyon ve faiz artırım sürecindeki gelişmelere de değinen Olpak, ABD pazarında Türk firmalarının etkin temsili için 8 eyalet komitelerinin olduğunu ve 2024'te 3 eyalette önemli faaliyetler planladıklarını ifade etti.