Türkiye'nin köklü aracı kurumlarından İnfo Yatırım, banka aracı kurumları dışında varant ihraç eden ilk aracı kurum olarak sermaye piyasalarındaki öncü rolünü pekiştiriyor. Yenilikçi 'İnfo Varant' ürünüyle, Türkiye sermaye piyasalarına ve yatırımcıların portföy çeşitliliğine katkıda bulunmayı hedefliyor.

İnfo Yatırım'ın Yenilikçi Adımları ve İhraç Süreci

30 yıl aşkın süredir sermaye piyasalarında faaliyet gösteren İnfo Yatırım, 'yatırım süpermarketi' olma hedefiyle ürün çeşitliliğini artırıyor. Şirket, banka dışı bir aracı kurum olarak varant ihraç etmeye başlayarak yatırımcılara kısa vadeli yatırım ve risk yönetimi fırsatları sunuyor.

İnfo Yatırım, 200 milyon TL nominal değerli İnfo Varant ve sertifikaları için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) 30 Ocak 2024 tarihinde onay aldı. İlk ihraç 13 Şubat 2024'te gerçekleşti ve 14 Şubat 2024'te Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. Şirket, 27 Şubat 2024'te Nisan vadeli 86 farklı toplam 700 milyon adet varant ihraç ederek, Borsa İstanbul'da işlem gören varant sayısını 88'e çıkardı. 2024 yılının 2. çeyreğinde, BİST30 endeksinde yer alan 30 pay senedine dayalı ve çeşitli dayanak varlıklar üzerine daha fazla varant ihraç etmeyi planlıyor.

İnfo Varant İşlemleri: Kolay Erişim ve Çeşitlilik

Yatırımcılar, Borsa İstanbul'da işlem gören İnfo Varant'lara, İnfo Yatırım'da hesap açarak veya herhangi bir aracı kurum ve banka yatırım hesabı üzerinden teminat yatırmadan erişebilecek. İşlem yapabilmek için gerekli olan "Varant ve Varant Benzeri Sermaye Piyasası Araçları Risk Bildirim Formu"nu onaylamak yeterli olacak.

İnfo Yatırım'ın Vizyonu ve Yatırımcıya Sunduğu Fırsatlar

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Onur Akkaynak, 1994 yılından bu yana sermaye piyasaları alanında gösterdikleri başarılı performansın altını çizdi. Şirket, güçlü öz sermayesi, uzman kadrosu ve teknolojik altyapısıyla önemli atılımlar gerçekleştiriyor. İnfo Yatırım, hazine, türev ürünler ve portföy yönetimi alanlarında birleşik ve hızla gelişen iş kollarında büyük adımlar atmayı hedefliyor. Yenilikçi ürünler ihraç ederek yatırımcılara nitelikli çözümler sunmayı amaçlayan şirket, finansal okuryazarlığı artırmaya yönelik yatırımcı toplantıları ve seminerler düzenleyecek. Akkaynak, İnfo Yatırım'ın ürün çeşitliliğini artırmak adına yeni yapılandırılmış araç ihraçlarıyla Türkiye’de birçok yenilikçi ürünü yatırımcılarla buluşturmayı sürdüreceğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin