A1 Capital Yatırım'ın hazırladığı günlük bülten, piyasaların Amerikan Merkez Bankası (Fed) tarafından Perşembe günü açıklanacak Ocak ayı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) verilerine yoğunlaştığını belirtiyor. PCE'nin Ocak ayında aylık bazda %0,3 artması öngörülüyor, bu da Aralık ayındaki %0,2'lik artıştan biraz daha yüksek. Piyasalar, yılın başındaki 150 baz puanlık gevşeme fiyatlamasına karşılık bu yıl 77 baz puanlık indirim beklentisi içinde.

Fed Üyelerinin Faiz İndirimine Yaklaşımı

Fed üyesi Michelle Bowman, enflasyona yönelik fiyat baskılarının kontrol edilmesinde olası aksaklıkları ve bu durumun baskıları yeniden canlandırma riskini göz önünde bulundurarak, ABD faiz oranlarını düşürmek için acele edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Asya Borsaları ve ABD Dolar Endeksi

Asya borsaları, Fed'in parasal genişleme döngüsünün zamanlamasını etkileyebilecek ABD enflasyon verileri öncesinde değişken bir seyir izledi. MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi %0,11 düşüşle 527,14 puan seviyesinde kaldı. Çin hisse senetleri ilk işlemlerde %0,46 artarken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %0,31 düşüş gösterdi. ABD dolar endeksi ise altı rakibe karşı %0,01 artışla işlem gördü.

Petrol Fiyatları ve OPEC+ Gelişmeleri

Asya'da petrol fiyatları, ABD'nin faiz indirim döngüsünde gecikme ihtimali ve ABD ham petrol stoklarındaki artışın yanı sıra OPEC+'ın üretim kesintilerini uzatabileceği haberlerinin etkisiyle düştü. Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,36 düşüşle varil başına 83,35 dolara, ABD Batı Teksas Orta vadeli işlemleri ise varil başına 78,59 dolara geriledi.

Yeni Zelanda ve Avustralya Merkez Bankalarının Faiz Politikaları

Yeni Zelanda merkez bankası, çarşamba günü nakit faiz oranını %5,5 seviyesinde sabit tuttu ve önceki faiz artışlarının fiyatların düşmesine yardımcı olduğunu yineledi. Avustralya'da ise Ocak ayı tüketici fiyat enflasyonu yıllık %3,4 artış göstererek, piyasa tahminlerinin altında kaldı. Bu durum, Avustralya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını daha fazla artırma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor.

Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu'nda Değişiklik

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan düzenleme, döviz yükümlülüklerinin bir kısmında ödeme esnekliği sağlayarak, bazı durumlar için dövizle ödeme imkanı getirdi. Bu alanlar arasında kıymetli evraklar, belirli tarihlerden önce düzenlenmiş faturalar, borsada gerçekleştirilen kıymetli maden işlemleri, ihracatlar, antrepo ve serbest ticaret bölgesindeki faaliyetler yer alıyor.

Editör: Halit Alptekin