İngiltere merkezli enerji şirketi Shell, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin Yemen'de Husilere karşı yürüttüğü operasyonların ardından, İran tarafından desteklenen bu grup tarafından olası bir misilleme tehdidi sebebiyle Kızıldeniz üzerinden gerçekleştirilen tüm nakliye faaliyetlerini belirsiz bir süre için durdurduğunu açıkladı. Bu karar, Husilerin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonrasında Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını belirtmeleri ve ticari gemilere yönelik saldırıları sonucu küresel ticarette aksamalar yaşanması üzerine geldi.

Wall Street Journal'ın anonim kaynaklara dayanarak yaptığı habere göre, Shell bu kararı geçen hafta aldı. Şirketin, bölgede başarılı bir saldırının büyük bir petrol sızıntısına neden olabileceği ve gemilerdeki mürettebatın güvenliği için risk oluşturabileceği endişeleri bu kararda etkili oldu.

Aynı haberde, Shell'e ait bir tankerin geçen aralık ayında Kızıldeniz'de bir insansız hava aracı (İHA) tarafından hedef alındığı ve Husi botları tarafından taciz edildiği de bildirildi.

Shell'in rakibi BP, geçen ay benzer bir karar alarak Kızıldeniz'deki tüm geçişleri geçici olarak durdurmuştu. Ayrıca, nakliye devi Maersk de bu ayın başlarında, Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı yerine gemilerini Afrika çevresinden geçecek yeni rotalara yönlendireceğini duyurmuştu.

Bu gelişmeler ışığında, Katar Başbakanı, bölgedeki gerilimlerin sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatlarını etkileyeceği konusunda uyarıda bulundu ve Yemen'e yönelik saldırıların bölgedeki krizi daha da kötüleştirme riski taşıdığını belirtti.

Bab el-Mendeb Boğazı, küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan önemli bir geçiş noktasıdır ve Yemen ile Cibuti arasında yer alır. Ancak, Husilerin gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle birçok gemi, rotalarını binlerce kilometre uzatarak Afrika çevresinden dolaşmaya yönlendirilmek zorunda kaldı.