Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kasım 2019'da Libyalı muhatabı ile imzaladığı anlaşma kapsamında Türkiye, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramacılığı konusunda geniş yetkiler elde etti. Ancak Trablus Temyiz Mahkemesi, 2023 başlarında Libya-Türkiye mutabakat zaptının uygulamasını askıya alarak bölgedeki siyasi gerilimleri ve Türkiye aleyhtarı faaliyetleri gündeme getirdi.

Hakça Paylaşım Tezine Vurgu
Doğu Akdeniz'de yer alan birçok ülke nedeniyle deniz yetki alanlarının sınırlandırılması büyük önem taşıyor. Türkiye, bölgede uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını koruma mücadelesini sürdürüyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tek taraflı anlaşmalarına karşı Türkiye'nin itirazları devam ediyor. Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nda Türkiye'nin dışlanmasının ardından, Türkiye şimdi Libya ile "hakça paylaşım" tezini gündeme taşıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Libya'da İkili Görüşmelerde Bulunacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile görüşmek üzere Libya'ya gidiyor. Bayraktar, Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Muhammed Avn ve Libya Ulusal Petrol Kurumu Başkanı Ferhat bin Kıdara ile yapılacak ikili görüşmelerde Türkiye'nin enerji çıkarlarını ele alacak. Türkiye, hidrokarbon arama çalışmalarında dünyanın önde gelen filolarından birine sahip olup, şimdi üçüncü ülkelerde de aramacılık faaliyetlerini başlatmaya hazırlanıyor.

Bayraktar: "Türkiye'nin Üçüncü Ülkelerde Aramacılığı Önemli"
Bayraktar, "Gerek gaz gerekse petrolle ilgili projelerde Türkiye'nin, üçüncü ülkelerde petrol ve doğalgaz aramaları, üretimleri yapması gerektiğine dikkat çekti. Cumartesi günü Libya'da Ekonomi ve Enerji Zirvesi'ne katılacağını belirterek, bu konuda geliştirilecek projelerin önemini vurguladı.

Bölge Ülkelerinin Enerji Politikaları ve Türkiye'nin Rolü
Bölge ülkelerinin enerji politikaları ve Türkiye'nin bu alandaki rolü, uluslararası enerji piyasalarında önemli bir yer tutuyor. Türkiye'nin Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemileri ile Fatih, Yavuz, Kanuni ve Abdülhamid Han gibi derin deniz sondaj gemileri, bu stratejik hamlede kilit rol oynuyor. Bayraktar, "Kendi gemilerimizle bu faaliyetleri yapabilme imkânımız bize ayrı bir güç katıyor" ifadelerini kullandı.