Fransa, enerji politikasında önemli bir dönüşüm gerçekleştiriyor. Ülkenin Enerji Dönüşümü Bakanı Agnes Pannier-Runacher, parlamento tartışmalarının başlamasına günler kala, Fransa'nın planlanan altı yeni nükleer santralden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Bakan, ülkenin 14'ten fazla yeni nükleer santral inşa etmesi gerektiğini vurguladı.

Fosil Yakıtlardan Uzaklaşma ve Yenilenebilir Enerjiye Yönelim

Haftalık La Tribune Dimanche gazetesine konuşan Pannier-Runacher, Fransa'nın 2035 yılına kadar fosil yakıtlara olan bağımlılığını %60'tan %40'a düşürmeyi hedeflediğini belirtti. Bu hedefe ulaşmak için daha fazla nükleer reaktör inşa etmenin yanı sıra, yenilenebilir enerji karışımını arttırmanın da hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Nükleer Enerji Parkının Genişletilmesi

"EPR'lerin (Avrupa Basınçlı Reaktörleri) ilk altısının ötesine geçmemiz gerekiyor çünkü mevcut nükleer park sonsuz değil," diyen Pannier-Runacher, 2026 sonrası için planlanan ek ihtiyaçların sekiz EPR'ye karşılık gelen 13 gigawatt olduğunu ekledi.

Cumhurbaşkanı Macron'un Nükleer Enerji Vizyonu

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2022'de nükleer enerjiyi Fransa'nın 2050 yılına kadar karbon nötr hedefinin merkezine yerleştirdi. Altı yeni Avrupa Basınçlı Reaktör inşası ve sekiz reaktör için daha fazla çalışmanın başlatıldığını duyurdu.

Devlet Kontrolündeki EDF'nin Rolü

Yeni santraller, devlet kontrolündeki enerji sağlayıcısı EDF tarafından inşa edilecek ve işletilecek. Projelerin finansmanı ve EDF'nin mali durumunun korunması için milyarlarca avroluk kamu finansmanı sağlanacak.

Yeni Enerji Stratejisinin Yasal Süreci

Ocak ayı sonundan itibaren parlamentoda görüşülmeye başlanacak olan yeni enerji stratejisinin yasaya dönüştürülmesi gerekiyor. Pannier-Runacher, 14 EPR'nin ötesine geçilmesinin ve yenilenebilir enerji kapasitesinin büyük ölçüde artırılmasının milletvekilleriyle tartışılacak önemli konular olduğunu belirtti.

Macron'un Nükleer ve Yenilenebilir Enerji Hamleleri

Macron'un mevcut nükleer santrallerin ömrünü bazı reaktörler için 40 yıldan 50 yıla uzatma kararı, EDF'nin 56 reaktöründen bir düzineden fazlasını 2035 yılına kadar kapatma vaadinden bir U dönüşü anlamına geliyor.