Rus askeri personelinin bir birliğinin, Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'ya Çarşamba günü uçtuğu bildirildi. Güvenlik kaynaklarına göre, bu adım, Rusya'nın Batı Afrika ülkesindeki ilk önemli askeri konuşlandırması olarak görülüyor. 2023'ün başlarında Burkina Faso'nun Fransız birliklerini geri çekmesi ve Rus Wagner paralı askerlerinin faaliyet gösterdiği komşu Mali ile güvenlik bağlarının derinleşmesi, bu konuşlandırmanın önemini artırıyor.

Ouagadougou'daki Gelişmeler

Ouagadougou'da bulunan yabancı kaynaklar, konuşlandırmayla ilgili daha fazla detaya sahip olmadıklarını belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı ile bağlantılı olduğu iddia edilen Telegram mesajlaşma uygulamasındaki bir Afrika Birliği kanalı, 100 askerden oluşan bir grubun "ülkenin lideri İbrahim Traore ve Burkinabe halkının güvenliğini sağlamak" için Burkina Faso'ya uçtuğunu iddia etti. Açıklamada, yakın gelecekte 200 kişinin daha konuşlandırılacağı belirtildi.

Afrika'da Rusya'nın Artan Etkisi

Söz konusu konuşlandırma, Rusya'nın Sahel bölgesinde artan nüfuzuna dikkat çekiyor. Bu bölgede, IŞİD ve El Kaide ile bağlantılı isyancılarla uzun süredir devam eden çatışmalar, bir dizi darbeyle Moskova dostu cuntaların iktidara gelmesiyle şekilleniyor. Nijer ve Çad'ın askeri liderleri de Ocak ayında Moskova'ya resmi ziyaretlerde bulundu.

Askeri Varlık ve Bölgesel Güvenlik

Rusya'nın Burkina Faso'daki askeri varlığı, bölgesel güvenlik ve Rusya'nın Afrika'daki stratejik çıkarları açısından dikkate değer bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Rusya savunma bakanlığından konuyla ilgili henüz bir yorum yapılmadı.