Lübnan'ın Hizbullah grubu ve İsrail ordusu, Beyrut'taki Hamas siyasi bürosunun başkan yardımcısı Salih El Aruri'nin insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldürülmesinin ardından, Gazze Şeridi'ndeki çatışmanın daha da yayılması riskini önlemeye yönelik açıklamalarda bulundu. Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, El Aruri'nin öldürülmesini "kabul edilemez büyük ve tehlikeli bir suç" olarak nitelendirirken, İsrail 'in savaşı Lübnan'a yaymayı seçmesi durumunda ise karşılık verileceğini belirtti. Ancak, Hamas'a destek amacıyla İsrail'e karşı herhangi bir eylem tehdidinde bulunmadı.

İsrail, Al-Arouri suikastını ne doğruladı ne de yalanladı ve Hamas tarafından iddia edilen sınır ötesi saldırılar sonrasında Gazze'yi yöneten Hamas'ı ortadan kaldırma sözünü yineledi. Gazze'ye karşı sert kara ve hava saldırıları düzenleyen İsrail, Sağlık Bakanlığının raporuna göre, saldırı sonucu ölen Filistinli sayısının Çarşamba günü itibarıyla 22.313'e ulaştığını açıkladı. Gazze'nin nüfusu 2,3 milyon kişi civarında.

Beyaz Saray sözcüsü John Kirby ve diğer Amerikalı yetkililer, Hizbullah'ın İsrail'le savaşa girmek istemediğini ve Hamas'ı aktif olarak desteklemediğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in bölgeye yapacağı ziyaret ve ABD diplomatik elçisi Amos Hochstein'ın İsrail ve Hizbullah arasındaki gerilimi yatıştırmak için İsrail'e yapacağı ziyaret de duyuruldu.

El Aruri'nin öldürülmesi, Gazze'de devam eden savaşın ve Batı Şeria'daki çatışmaların, Lübnan'da Hizbullah ile İsrail arasında artan gerilimle birleşerek, bölgedeki istikrarsızlığı daha da artırma potansiyeline sahip. El Aruri, Hamas'ın İsrail'e yönelik sürpriz saldırılarının ardından İsrail'in Gazze'ye başlattığı şiddetli saldırılardan bu yana öldürülen ilk üst düzey Hamas siyasi lideriydi.
General Kasım Süleymani

İsrail ve Hizbullah arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'nin ölüm yıldönümünde İran'ın güneydoğusunda gerçekleşen patlamalar da bölgesel güvenlik endişelerini artırdı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik sürekli bombardımanı, geniş alanların yok olmasına ve insani bir felakete yol açarken, Hamas'ın askeri kanadı El Kassam Tugayları, İsrail askerlerine ve askeri araçlara yönelik saldırılarını sürdürdüğünü açıkladı. İsrail ordusu, kara operasyonlarından bu yana ölen asker sayısının 177'ye ulaştığını belirtti.