Milyonlarca emekli vatandaşın "Ek zam ve refah payı verilecek mi?" sorularına yanıt beklerken, Ekonomist Nedim Türkmen'den önemli açıklamalar geldi. Türkmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli maaşlarına ek zam yapacağını belirtti ve bu zammın tarihini ve oranını paylaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon verileri, 2024 yılı emekli maaşlarına doğrudan etki edecek. Aralık ayında kaydedilen yüzde 2.93'lük enflasyon, 6 aylık dönemde yüzde 37.57 ve 2023 yılının genelinde yüzde 64.77 olarak gerçekleşti. Bu veriler ışığında, emekli maaşlarında 2024 için en az yüzde 37.56'lık bir artış öngörülüyor.

Özellikle asgari ücret, memur ve memur emeklilerine yapılan yüzde 50 civarındaki zam sonrası, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de benzer beklentileri arttı. 2023 yılı enflasyon oranının yüksekliği, emekli zammının daha da artırılması gerekliliğini gündeme getiriyor. Bu konuda merakla beklenen isim ise Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Sözcü Tv'de konuşan Ekonomist Nedim Türkmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şubat ayında bir düzenleme yaparak, emekli maaşlarına refah payı ekleyeceğini ve zam oranını yüzde 50'ye çıkaracağını ifade etti. Türkmen'e göre, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'den 12 bin 500 TL'ye yükseltilmesi muhtemel, bazı emeklilerin ise 13 bin-14 bin TL arası maaş alabileceği öngörülüyor.