Hamas, Kahire'de İsrail ile gerçekleştirilen dolaylı ateşkes ve esir takası müzakerelerine dair son durumu paylaştı. Telegram hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Kahire'deki son müzakere turunda, Mısır, Katar ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki arabulucuların katkıları sonucunda İsrail'in tutumunun kendilerine iletildiği belirtildi. Hamas, arabulucuların gösterdiği çabayı takdir ederken, İsrail'in tutumunun olumsuz olduğu ve Filistin halkının taleplerine olumlu yanıt vermediği ifade edildi.

Hamas, Sunulan Öneriyi İnceliyor

Hamas yönetiminin sunulan öneriyi ulusal sorumluluk çerçevesinde değerlendirdiği ve incelemenin tamamlanması ardından arabuluculara kendi tutumunu bildireceği açıklandı.

Goldman Sachs, Fed faiz indirimi beklentisini erteledi! Goldman Sachs, Fed faiz indirimi beklentisini erteledi!

İsrail Basınından Çelişkili Haberler

İsrail basını, Kahire'deki müzakereler hakkında çelişkili haberler yayımladı. Ynet haber sitesi, Hamas'ın büyük tavizler vermesinin beklendiğini ve ABD'nin çözüm bulma konusunda yoğun baskı yaptığını öne sürdü. Öte yandan, İsrail devlet televizyonu KAN, müzakerelerde ilerleme sağlandığı yönündeki haberlere yorum yapmaktan kaçındı. İlerlemenin gerçekleşip gerçekleşmediği ilerleyen günlerde anlaşılacak.

Mossad Başkanı'nın Doha Ziyareti

19 Mart'ta, Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, Doha'ya giderek esirlerin serbest bırakılması konusunda müzakerelerin yeni turunu başlattı. Heyette İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet Direktörü Ronen Bar ve İsrail ordusunda kayıp kişiler dosyasından sorumlu Nitzan Alon da yer aldı.

İsrail ve Hamas Arasındaki Ateşkes Görüşmeleri

Haaretz gazetesi, İsrail'in ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakereleri Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ile doğrudan yapabileceğini belirtti. İsrail'in Kanal 12 televizyonu ise, müzakerelerin yaklaşık iki hafta sürebileceğini aktardı.

Editör: Halit Alptekin