Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin sağlık turizmi alanında uluslararası kabul görmüş 40 sağlık kuruluşuyla dünya sıralamasında yedinci sırada olduğu duyuruldu. 2022'de bu sektörden elde edilen gelirin 2,3 milyar doları bulduğu belirtildi.

Heal in Türkiye ile Global Pazarda Güçlenme

Ticaret Bakanlığı'nın desteklediği "Heal in Türkiye" internet portalı, Türkiye'nin sağlık turizmi markasının yüzü olarak tanıtıldı. Portala her gün artan başvurularla 175 sağlık kurumu katılım sağlıyor. Ayrıca, Türkiye, Almanya, Birleşik Krallık ve Orta Doğu başta olmak üzere birçok ülkeden sağlık turisti çekiyor.

2023 Yılında Sağlık Turizmi Gelirinde Büyük Artış

Çelik ürünlerine ek vergi talebine sektörlerden itiraz! Çelik ürünlerine ek vergi talebine sektörlerden itiraz!

2022'de 1,4 milyon sağlık turisti ağırlayan Türkiye, sağlık hizmet ihracatından elde ettiği geliri 1,9 milyar dolardan 2,3 milyar dolara çıkardı. Berlin ve Londra'da düzenlenen önemli iki fuara milli katılım sağlanarak, sektörün uluslararası alandaki tanıtımı yapıldı.

Bakanlık Destekleriyle Sektör Büyüyor

Ticaret Bakanlığı, sağlık hizmetleri ihracatı yapan firmalara önemli destekler sunuyor. 2023 yılında bu destekler %281 artışla 733 milyon liraya ulaştı. Bakanlık, sektörün global sağlık turizmindeki payını ve katma değerini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Editör: Halit Alptekin