Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat 2024 Sanayi Üretim Endeksi raporunu yayımladı. Rapor, ülkenin sanayi sektöründeki son performansını ve üretim aktivitelerindeki güncel gelişmeleri ortaya koydu. Şubat ayında, sanayi üretim endeksi, yıllık bazda %11,5 ve aylık bazda %3,2 artış gösterdi.

Ocak Raporuna Kıyasla İyileşme Belirgin

Geçtiğimiz Ocak ayında açıklanan rapora göre, sanayi üretim endeksinde yıllık %1,1'lik bir artış görülürken, aylık bazda değişim gözlenmemişti. Bu rapor, Şubat ayında sektördeki performansın Ocak ayına kıyasla önemli bir gelişme kaydettiğini gösteriyor.

Sanayi Sektörlerindeki Ayrıntılı Performans

Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık

Rapora göre, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü, geçen yılın aynı ayına kıyasla %12,8 artış gösterdi. İmalat sanayi endeksi %11,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %7,7 yükseliş kaydetti. Aylık bazda ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü %3,2 azalırken, imalat sanayi endeksi %3,8, elektrik ve diğer sektörler %0,3 artış gösterdi.

Editör: Halit Alptekin